بایگانی ماهیانه: آوریل 2011

حرومزاده های بیشرف

افسرنازی؛ لاندا

نگاه کلی

خیلی جالبه! لغت ‌Basterd.یه نگاهی به پوستر های فیلم بندازین…تموم شخصیت های مثبت فیلم با صفت حرومزاده معرفی شدن..Brad Pitt is a basterd!

مثل همیشه،تکه تکه بودن فیلم،داستان غیرقابل پیشبینی،کشته شدن شخصیت های محبوب،توضیحات اضافه درباره فیلم همه و همه بیانگر سبک ترانتینو بود.

کارگردانی

  • عاشق سبک ترانتینو هستم.یعنی کلا از کسایی که خلاف جهت آب شنا میکنن خوشم میاد.یعنی هرچی از مغزش تراوش میکنه می سازه…واسش مهم نیست که کسی خوشش بیاد یا نه…مهم اینه که حرفشو میزنه.
  • کل داستان برداشتی آزاد از شخصیت های جنگ جهانی دوم هستش.البته داستان با چیزی که در تاریخ اتفاق افتاد سنخیتی نداره اما ترانتینو ژانر جنگ جهانی دوم رو از حالت کلیشه ای خارج کرد و این ستودنیه.(یعنی همیشه همین کارو کرده:دی)
  • فیلم با یک منظره زیبا در یکی از روستاهای پاریس شروع میشه و ما شاهد یک هلوکاست کوچیک در ابتدای فیلم هستیم. همچنین مثله همیشه استفاده از سبک کارگردانی وسترن در شروع فیلم دیده میشه.
  • شخصیت ها-از تیپ و قیافه بگیر تا لهجه- به دقت انتخاب شدن.
  • بیش از ۸۰ درصد فیلم با زیرنویس انگلیسی پخش میشه این یعنی تقدم زبان ها رعایت شده و هر شخصیت به زبان خودش صحبت میکنه!

شخصیت ها

تقریبا داستان کلی روی محور افسر لاندا و یه دختر یهودی با نام سوشانا و گروهی با نام حرومزاده های یا Basterd میچرخه.

  • افسرلاندا

افسر لاندا یه افسر نازی معروف به “شکارچی یهودیها” در برهه زمانی جنگ جهانی دوم هستش که یونیفرمش پره از ستاره صلیبی.

  • سوشانا

سوشانا یه دختر یهودی هستش که در اول فیلم از دست لاندا فرار میکنه.

  • حرومزاده ها

سردسته این گروه براد پیت هستش که یه گروه کامل از افرادی که در کشتن نازی ها تبحر دارن رو تشکیل داده.این گروه به حدی نفوذ کرده که هیلتر از شنیدن نام این گروه بشدت عصبانی میشه.حرومزاده ها پوست سر نازی ها رو به نشونه امضای خودشون میبرن.از اعضای اصلی این گروه میشه از  Hugo نام برد که ۱۳ تا افسر های ارشد گشتاپو رو کشته بود.

شخصیت محبوب : افسر لاندا  Col. Hans Landa

داستان

داستان فیلم مربوط به بازه زمانی فتح پاریس توسط نازی ها در جنگ جهانی دوم هستش و مثله کارای قبلی ترانتینو متحیر کنندست!داستان دقیقا اونجوری پیش میره که فکر نمیکنید! معمولا فیلم سازی از روی داستانی که پایانش معلومه یه اشکال در داستان محسوب میشه.اما ترانتینو با استفاده از شخصیت های داستان معروف و تاریخی جنگ جهانی دوم داستانی رو به تصویر کشید که در هیچ داستانی قابل بیان نیست.داستان داستان است،داستان نیست!:دی

خواستم چیزای بیشتری بنویسم اما این باعث میشد که داستان فیلم لو بره.به همین دلیل از این کار پرهیز کردم.

جمع بندی

یادمه که این فیلم رو بعد از فیلم Downfall با فاصله یه روز دیدم.قاعدتا تحت تاثیر فیلم قبلی که دقیقا در خلاف جهت این فیلم ساخته شده بود قرار داشتم.در دید کلی حرومزاده های بیشرف دقیقا به نقاط شیطانی هیتلر نگاه انداخته بود و تنها میخواست نازی ها رو شکارچیان یهودی ها نشون بده که خب زیاده روی در هر کاری اشتباست و میبایست به همه زوایا،چه خوب و چه بد،پرداخت.البته این داستان مورد توجه سازندگان سناریو اصلی شکار یهودیان در جنگ جهانی دوم قرار میگیره.

در کل فیلم حروم زاده های بیشرف رو فیلم خوبی از جهت کارگردانی و داستان،بدون درنظر گرفتن شخصیت های واقعی فیلم- یعنی فکر کنید که شخصیت ها رو واقعا نمیشناسید- میدونم.